ورود دانش‌بنیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون به حوزه‌های هوش مصنوعی و پردازش داده

دو مرکز علمی جدید در دانشگاه سلمان فارسی کازرون راه‌اندازی شد

۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۱ کد : ۴۲۵ خبر اول
تعداد بازدید:۴۵۲
ظهر امروز، ۲۹ بهمن‌ماه، با حضور دکتر علیرضا فارسی‌نژاد، رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه دانشگاه سلمان فارسی کازرون، دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و دانشگاهیان شهرستان کازرون، آیین افتتاح «مرکز هوش مصنوعی» و «مرکز مشاوره آمار، داده‌کاوی و علم ‌داده» دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد.
دو مرکز علمی جدید در دانشگاه سلمان فارسی کازرون راه‌اندازی شد

بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه سلمان فارسی کازرون، چندی پیش دکتر علیرضا فارسی‌نژاد، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در آستانۀ ورود به چهارمین دهۀ فعالیت این دانشگاه، از تحول در حوزۀ شرکت‌های دانش‌بنیان و آغاز به کار مراکز علمی جدید در دانشگاه سلمان فارسی کازرون خبر داده بود و با تشریح هدف‌گذاری‌های مدیریتی این دانشگاه در راستای تحقق سیاست‌های کلان کشور و همچنین راهبردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و بسترسازی جهت کمک به دانشجویان و دانش‌آموختگان جهت ایجاد اشتغال و کمک به چرخۀ تولید کشور خبر داده بود. اقدامی که از 29 بهمن و با راه‌اندازی دو مرکز علمی جدید دانشگاه سلمان فارسی کازرون، وارد مرحلۀ عملیاتی شد.

دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی، در نشست آغاز به کار دو مرکز جدید علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، با اشاره به مسیر طی شده برای راه‌اندازی مرکز هوش مصنوعی این دانشگاه و ضمن قدردانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تمامی افرادی که در تحقق این موضوع به ایفای نقش پرداخته‌اند، خاطر نشان نمود: شهرستان کازرون در حال تبدیل شدن از یک جامعه کشاورزی و تجاری به یک جامعه صنعتی است. در چنین فضایی، دانشگاه می‌تواند به عنوان یک پیشران موثر حضور پیدا کرده و نقش‌آفرین باشد. محور دانشگاه علم است و اساتید در آن نقشی کلیدی دارند. حتی در حوزه هوش مصنوعی نیز، محوریت با استاد و نیروی انسانی است. بنابراین ضمن حرکت به سوی راه‌اندازی پژوهشکده‌های متقاضی‌محور، بایستی تلاش کرد نیروی انسانی و دانشجو به خوبی در دانشگاه پرورش پیدا کند تا بتوانند در جهت رفع نیازهای منطقه و کشور قدم بردارند.

دکتر احسان احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون نیز در این نشست ضمن قدردانی از رئیس و مجموعه مدیریتی دانشگاه و همچنین نماینده شهرستان کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی جهت پشتیبانی و حمایت از راه‌اندازی مرکز هوش مصنوعی و مرکز مشاوره آمار، داده‌کاوی و علم داده، حرکت در مسیر هوشمندسازی را امری ناگزیر در سطح جوامع مختلف دانست و خاطر نشان نمود: هرجایی که داده، انسان و استنتاج وجود داشته باشد، زمینه برای هوش مصنوعی مهیا است. خوشبختانه از امروز مرکز هوش مصنوعی دانشگاه سلمان فارسی کازرون با دو سیستم پردازش بسیار قوی راه‌اندازی می‌شود و می‌تواند آغازی برای یک کار بزرگ باشد چراکه از این پس و به دنبال راه‌اندازی این دو مرکز جدید در دانشگاه سلمان فارسی کازرون، توانایی این منطقه در پردازش اطلاعات با گذشته فرق کرده است.

در ادامه، مرکز هوش مصنوعی و مرکز مشاوره آمار، داده‌کاوی و علم داده دانشگاه سلمان فارسی کازرون در طبقه دوم ساختمان دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در حال حاضر این دو مرکز دارای دو سوپرکامپیوتر هستند و به زودی تجهیزات دیگری نیز به آنها افزوده خواهد شد.

 


( ۷ )

نظر شما :